3 lip 2013

Chleb pszenny na zakwasie II

Chleb pszenny to dla wielu osób podstawa śniadania czy kolacji. Jeśli pieczecie chleby, to wiecie, że te domowe są zupełnie różne od tych, które można kupić w większości sklepów. Domowy chleb jest cięższy i bardzo konkretny. Na porządne śniadanie wystarczą 2 małe kromki.
Chleb, który dziś Wam proponuję pochodzi z książki 'Bread', River Cottage Handbook Daniela Stevensa, a ja znalazłam go na Moich Wypiekach.

 

SKŁADNIKI:

zaczyn:
  • 650 ml letniej wody
  • 500 g mąki pszennej chlebowej (typ 750, ewentualnie 650)
  • 1/3 szklanki aktywnego zakwasu (ja użyłam żytniego i pszennego 50/50)
ciasto chlebowe:
  • 600 g mąki pszennej chlebowej
  • 25 g soli
  • cały wcześniejszy zaczyn

Zaczyn przygotuj wieczorem dzień przed pieczeniem chleba.
Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, przykryj miskę ściereczką i odstaw na noc (u mnie wyszło 15 godzin i też było ok). Zaczyn powinien zdecydowanie zwiększyć swoją objętość.

Następnego dnia wymieszaj zaczyn z mąką i solą i wyrób gładkie ciasto. Możesz użyć do tego dobrego miksera.

Ciasto chlebowe przełóż do obsypanej mąką miski i przykryj ściereczką. Jeśli masz bardzo sucho w kuchnii, ciasto przykryj folią. Odstaw do wyrastania na 4 godziny. W tym czasie, co godzinę ciasto zagniataj i składaj (w sumie 3 razy).

Wyrośnięte i napowietrzone ciasto podziel na 2 części. Zagnieć je i uformuj 2 bochenki. Możesz je teraz umieścić w obsypanych mąką koszach do wyrastania. Jeśli nie masz koszy (ja nie mam), wyłóż papierem do pieczenia blachę i umieść na niej bochenki. Ogranicz je po bokach obsypaną mąką ściereczką lub zwinietym papierem. Chleby natnij ostrym nożem, przykryj ściereczką i odstaw na 2-3 godziny.

Piekarnik nastaw na 250°C. Na najniższej półce umieść niskie naczynie żaroodporne z wodą.

Jeśli Twój chleb wyrasatał w koszach, przewróć go teraz na blachę lub kamień do pieczenia. Wierzch chleba posmaruj rozbełtanym jajkiem i obsyp makiem lub sezamem. Wstaw do pieca i piecz 10 minut. Po tym czasie spryskaj chleb delikatnie wodą, zmniejsz temperaturę do 200°C i piecz chleb jeszcze pół godziny. Jeśli zauważysz, że bochenki są bardzo rumiane, możesz przykryć je delikatnie folią aluminiową i piec dalej.


Chleb jest gotowy, gdy wydaje głuchy dźwięk, kiedy mocno zastukasz w spód. Upieczone bochenki odstaw na kratkę do wystudzenia.


SMACZNEGO!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz